آموزش‌ها

یکی از صنایع‌دستی و زیبای ایران «خامه‌دوزی» نام دارد که در گروه رودوزی‌ها قرار می‌گیرد. خامه‌دوزی در استان سیستان و بلوچستان زابل رواج دارد، وجه تسمیه آن بدین علت است که برای رودوزی از نخ خام ابریشم (رنگ نشده) و برروی پارچه سفید و لطیف انجام می‌گیرد.

«ترمه‌بافی» یکی از دست‌بافت‌های بسیار ظریف ایران است که با دسنگاه چهاروردی نساجی سنتی بافته می‌شود. بافت ترمه به کمک شخصی به نام گوشواره‌کش که در بالای دستگاه نساجی مستقر می‌شود و نخ‌های مخصوص را انتخاب می‌کند، صورت می‌پذیرد.

یکی از صنایع دستی و سنت ایران «سرمه دوزی» نام دارد. در پیشینه تاریخی این رودوزی می‌توان گفت که نمونه‌هایی از این دوخت‌ بر روی پارچه و لباس دوره اشکانیان دیده می‌شود،

یکی از صنایع‌دستی سنتی ایران «بامبو‌بافی» نام دارد. قدمت بامبو‌بافی در ایران حدود صد سال می‌باشد. بامبو، نوعی نی یا خیزران است که دارای قطر و ضخامت‌های مختلف (از یک الی ده سانتی‌متر) می‌باشد.

یکی از صنایع دستی و زیبای ایران «میناکاری» نام دارد. سابقه این هنر به زمان ساسانیان می‌رسد. روش کار به این صورت است که ابتدا زیر ساخت مورد نظر را (معمولا از مس) تهیه نموده، بر روی آن لعاب سفید زده و در کوره می‌گذارند تا پخته شود.