محمد انشایی: کارگاه های صنایع دستی تهران درجه بندی می شوند

محمد انشایی، معاون جدید صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از درجه بندی و استاندارد سازی کارگاه‌های فعال صنایع دستی استان خبرداد و گفت: تاکنون فعالیت هزار کارگاه مرتبط با صنایع دستی شناسایی شده است

صنایع دستی استان تهران با توجه به بافت اجتماعی و تنوع قومی به سه دسته شهری، روستایی و عشایری تقسیم شده که عمده ترین صنایع دستی استان را می توان قلم زنی روی مس و برنج، خراطی و سبدبافی، خاتم کاری، شیشه گری، تراش و نقاشی روی شیشه، زیلو بافی، حله بافی، نقاشی روی چرم، قالی بافی، سفالگری و چاپ باتیک عنوان کرد.
در این ارتباط معاون جدیدصنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران افزود:درجه بندی کارگاهها بر اساس فضای کارگاهی، ابزار آلات موجود، ابزار آلات کاربردی، تعداد و مهارت نفرات، رعایت بهداشت، رعایت امنیت، کیفیت نور و کیفیت تهویه مطلوب صورت می گیرد.
محمد انشایی با بیان اینکه مقدمات این طرح در معاونت صنایع دستی کشور بررسی شده است گفت: کارگاههای صنایع دستی استان تهران تا پایان امسال دارای درجه یک تا سه کیفیت و کمیت امکانات و تجهیزات را دریافت خواهند کرد.
وی تصریح کرد: مرحله تدوین و اجرای این طرح بعد از جمع بندی های لازم سال آینده در سطح استان تهران اجرایی می شود.
انشایی با اشاره به اینکه فروش محصولات ارزشمند صنعت گران تهرانی از اولویت های مهم این اداره کل است گفت: در این زمینه با برگزاری نمایشگاهها، تشویق بخش خصوصی و برخی ارگانهای از جمله شهرداری در صد هستیم تا صنایع دستی نفیسی را روانه بازار هدف کنیم.
به گفته معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران هم اکنون افزون بر ۱۴هزار و ۶۰۰صنعت گر در یکهزار کارگاه مشغول فعالیت می باشند.
وی همچنین از صدور کارت مهارت برای تعدادی از صنعت گران تهرانی خبرداد و گفت: در این طرح صنعت گران دارای مهارت هنری بالا که بدون کارگاه نزد اساتید خود مشغول فعالیت هستند شناسایی شده تا از مزیت های کارت مهارت بهره مند شوند.
به گفته وی از مهم ترین مزیت های کارت مهارت صنعت گران بدون کارگاه، حق بیمه اندک و خریداری آثار ارزشمند این هنرمندان است.

بیمه کردن شاغلان صنایع دستی اولویت اداره کل میراث استان تهران است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با بیان اینکه در یک سال و نیم اخیر بیمه تعداد زیادی از صنعتگران تهرانی قطع شده است گفت: علت اصلی قطع بیمه شماری از صنعت گران پرداخت نشدن حق بیمه سازمان میراث به تامین اجتماعی بود که این موضوع منجر به بلاتکلیفی برخی از هنرمندان تهرانی شد.
انشایی افزود: با رفع موانع و تعاملاتی که با سازمان تامین اجتماعی شد، در آینده نه چندان دور بیمه صنعت گران تهرانی فعال شود.

 ورود صنایع دستی قاچاق و چینی به بازار تهدیدی علیه صنایع دستی کشور است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان تهران گفت: در زمینه فروش صنایع دستی قاچاق و چینی باید سازمان قاچاق کالا و ارز نظارت بیشتری را اتخاذ کند تا شاهد ورود این اجناس در سطح بازار داخلی نباشیم.
وی با اشاره به اینکه باید از فروش اجناس قاچاق و چینی تهدید جدی برای کالاهای ارزشمند داخلی محسوب می شود گفت: برای حفظ اصالت و تولیدات صنایع دستی در نظر داریم، جلسه را با اتحادیه فروشندگان صنایع دستی برگزار کرده تا راهکارهای مناسبی در جهت فروش محصولات خارجی و چینی انجام دهیم.
به گفته وی در این مرحله میراث استان تهران با نظارت از نمایشگاهها و فروشگاهها صنایع دستی از فروش صنایع دستی چینی جلو گیری می کند.
انشایی همچنین از بستر سازی لازم برای ایجاد دهکده صنایع دستی تهران خبرداد و گفت: در حال حاضر بخشی از جانمایی ممکن برای ایجاد دهکده صنایع دستی انجام شده ولی سرمایه گذار مناسب برای راه اندازی آن مشخص نشده است.
به گفته وی دهکده صنایع دستی استان نیز در یکی از مناطق چهار یا هشت پایتخت راه اندازی خواهد شد.

خانه صنایع دستی استان تهران راه اندازی می شود

وی گفت: با توجه به جمعیت و هنرمندان شاخص در استان تهران، نیاز است تا هر چه سریع تر خانه صنایع دستی در استان تهران راه اندازی شود.
انشایی ادامه داد: به دلیل ارزش بالای زمین در تهران، قرار شده یکی از خانه های ثبت ملی به عنوان خانه صنایع دستی استان مطرح شود.

 بزرگترین مشکل توسعه کسب و کار صنایع دستی در محله عودلاجان اجاره محل کسب است

وی با اشاره به اینکه با همکاری شهرداری تهران و ستاد صنایع دستی کشور بازار صنایع دستی محله عودلاجان اواسط مهر ماه امسال دایر شد گفت: ۱۰۰غرفه صنایع دستی به صورت دائم در منطقه بازار عودلاجان(منطقه ۱۲پایتخت) فعال شد.
وی با بیان اینکه بزرگترین معضل توسعه کسب و کار فروشندگان صنایع دستی در بازار چه صنایع دستی عودلاجان اجاره محل کسب است اظهار کرد: این موضوع باعث شده تا کسبه از فروش اندک صنایع دستی در این بازارچه دائمی ناراضی باشند.
به گفته وی برای تسهیل در روند کسب وکار مغازه داران باید طرح قیمت توافقی و ثابت را در بازارچه صنایع دستی عودلاجان ایجاد کرد.

اعطای وام های توسعه صنایع دستی برای زنان سرپرست خانوار

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران افزود: در طرح تشویق زنان سرپرست خانوار برای تولیدات صنایع دستی با کیفیت و ارزشمند، وام های ۱۰تا ۱۰۰میلیون تومانی به این زنان هنرمند اعطا خواهد شد.
وی با بیان اینکه در سه ماه اخیر پرونده یکصد زن سرپرست خانوار تهرانی برای دریافت این وام به صندوق کارآفرینی امید ارجاع شده است گفت: تاکنون ۴۰نفر هنرمند وامهای خود را از این صندوق دریافت کردند.
انشایی اظهار کرد: بازپرداخت وام زنان سرپرست خانوار ظرف مدت سه سال، با سود چهار درصد و با تنفس شش ماه پس از فعالیت پرداخت خواهد شد.
وی همچنین از اعطای تسهیلات بانکی برای صنعت گران فعال استان تهران خبرداد و گفت: برای رونق کسب و کار صنعتگران سه هزار میلیارد تومان وام ضروری در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه اعطای وام برای صنعتگران از طریق بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید انجام می شود افزود: در فاز نخست این طرح تاپایان سال صنعت گران می توانند درخواست

مخالف دست فروشی صنایع دستی نیستیم

انشایی با اشاره به اینکه فروش کاردستی و صنایع دستی کم ارزش در مناطق مختلف شهر از جمله ایستگاههای مترو و پارک ها باعث شده که شان صنایع دستی زیر سوال برود افزود: ما به هیچ عنوان مخالف فروش آثار کم اهمیت نیستیم بلکه این کالاها به نوعی صنایع دستی ارزشمند را زیر سوال می برد.
به گفته وی صنعت گرانی که مجوز فعالیت دارند نیز اقدام به فروش کالاهای خود به شیوه دست فروشی نمی کنند.

صنعت شیشه گری سنتی پایتخت در کشور یکه تاز است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: در حال حاضر برای استاندارد سازی صنعت شیشه سنتی از جمله فیوزینگ(فوتی)، حرارت مستقیم، شیشه دمی، سنتی و نقاشی پشت شیشه اقدامی در راستای تدوین شیوه نامه آن اقدام شده است.
وی تصریح کرد: تدوین شیوه نامه استاندارد سازی صنعت شیشه سنتی تهران می تواند گام بزرگی در جهت صادرات و برند سازی این محصول در جهان باشد.
به گفته وی در حال حاضر افزون بر ۱۰۰کارگاه شیشه گری سنتی در سطح استان تهران فعال است که از این حیث پایتخت را به عنوان قطب این صنعت در کشور معرفی کرده است.

دسته بندی‌ها:
منبع

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.